| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JD377A |
| Manufacturer UPC # | 0885631188415 |
| Product Description | HP A5500-24G EI Switch - Switch - L3 - managed - 24 x 10/100/1000 + 4 x SFP - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 24 ports - L3 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100/1000 + 4 x SFP |
| MAC Address Table Size | 32K entries |
| Routing Protocol | OSPF, BGP-4, RIP-1, RIP-2, BGP, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, static IP routing, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, ECMP, policy-based routing (PBR), RIPng, MLDv2, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, HTTPS, SSH-2 |
| Features | Flow control, layer 3 switching, ARP support, VLAN support, IGMP snooping, packet filtering, port mirroring, Weighted Round Robin (WRR) queuing, MAC address filtering, IPv6 support, IP address filtering, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), RADIUS support, SSH support, MLD snooping, temperature sensor |
| Compliant Standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 11.8 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 8.8 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |