Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG300A |
| Manufacturer UPC # | 0886111894116 |
| Product Description | HP 3600-48 v2 EI Switch - Switch - L4 - managed - 48 x 10/100 + 4 x Gigabit SFP + 2 x shared 10/100/1000 - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - L4 - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100 + 4 x Gigabit SFP + 2 x shared 10/100/1000 |
| Performance | Throughput : 13.1 Mpps Routing/switching capacity : $29 ($29 (17.6 Gbp))s |
| Jumbo Frame Support | 9216 |
| Routing Protocol | OSPF, RIP-1, RIP-2, IGMPv2, IGMP, VRRP, OSPFv2, PIM-SM, PIM-DM, IGMPv3, OSPFv3, PIM-SSM, MSDP, static IPv4 routing, static IPv6 routing, ECMP, RIPng, BGP-4+ |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS, CLI |
| Features | Flow control, routing, layer 2 switching, DHCP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, IPv6 support, sFlow, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Virtual Route Redundancy Protocol (VRRP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Trivial File Transfer Protocol (TFTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Committed Access Rate (CAR), Jumbo Frames support, MLD snooping, Device Link Detection Protocol (DLDP) support, Rapid Ring Protection Protocol (RRPP) support, Bidirectional Forwarding Detection (BFD), Endpoint Admission Defense (EAD), STP Root Guard |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1v, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.3 in x 10.2 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 11 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |