| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9146A |
| Manufacturer UPC # | 0884420766971 |
| Product Description | HP E2910-24G-PoE+ al Switch - Switch - managed - 24 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x shared SFP - rack-mountable - PoE |
| Device Type | Switch - 24 ports - managed - stackable |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Subtype | Gigabit Ethernet |
| Ports | 24 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x shared SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
MAC Address Table Size | 16K entries |
| Routing Protocol | RIP-1, RIP-2, static IP routing |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Features | Flow control, DHCP support, BOOTP support, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, manageable, IPv6 support, sFlow, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 14.4 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 12.3 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |