HP 2620-48-PoE+ Switch Switch 48 Ports Managed Rack-mountable
$1,193.75
$1,492.19
(You save
$298.44
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9627A |
| Manufacturer UPC # | 0885631711927 |
| Product Description | HP 2620-48-PoE+ Switch - Switch - L4 - managed - 48 x 10/100 (PoE) + 2 x 10/100/1000 + 2 x SFP - rack-mountable - PoE |
| Device Type | Switch - 48 ports - L4 - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100 (PoE) + 2 x 10/100/1000 + 2 x SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE |
| Performance | Routing/switching capacity : $29 ($29 (17.6 Gbp))s Throughput : up to 13 Mpps |
| MAC Address Table Size | 16000 entries |
| Jumbo Frame Support | 9220 |
| Routing Protocol | RIP-1, RIP-2, IGMPv3, MLDv2, MLD |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTPS, TFTP, SMON |
| Features | Flow control, auto-sensing per device, DHCP support, power over Ethernet (PoE), ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, port mirroring, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, sFlow, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, MLD snooping, PoE+, STP Root Guard, LLDP support, MAC address lockout, dynamic ARP protection, DHCP protection, per-port broadcast throttling |
| Compliant Standards | IEEE 802.3u, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 14.5 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 11.5 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | Limited lifetime warranty |