HP 1910-8G-PoE+ (65W) Switch Switch 8 Ports Managed Rack Mountable
$346.03
$415.24
(You save
$69.21
)
General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JG349A |
| Product Description | HP 1910-8G-PoE+ (65W) Switch - Switch - L3 - managed - 8 x 10/100/1000 + 1 x Gigabit SFP - rack-mountable - PoE+ |
| Device Type | Switch - 8 ports - L3 - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 8 x 10/100/1000 + 1 x Gigabit SFP |
| Power Over Ethernet (PoE) | PoE+ |
| Performance | Throughput : 13.4 Mpps Routing/switching capacity : $30 ($30 (18 Gbp))s |
| Capacity | Routing table entries : 32 |
| MAC Address Table Size | 8192 entries |
| Jumbo Frame Support | 10KB |
| Routing Protocol | Static IPv4 routing, static IPv6 routing |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, RMON 2, SNMP, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Features | Flow control, layer 3 switching, layer 2 switching, DHCP support, auto-negotiation, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, DoS attack prevention, port mirroring, IPv6 support, half duplex mode, full duplex mode, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Multiple Spanning Tree Protocol (MSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, MLD snooping, Cable Diagnostics Function, STP Root Guard, IPv4 support, LLDP support, DHCP relay, Link Aggregation Control Protocol (LACP), dual firmware images, NTP time synchronization, link aggregation trunking, packet storm protection |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3af, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3at |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 10.2 in x 11.8 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 6.6 lbs |