Sale
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JD994A |
| Manufacturer UPC # | 0885631199244 |
| Product Description | HP 1905-48 Switch - Switch - managed - 48 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP - rack-mountable |
| Device Type | Switch - 48 ports - managed |
| Enclosure Type | Rack-mountable 1U |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 48 x 10/100 + 2 x combo Gigabit SFP |
| Routing Protocol | IGMP |
| Remote Management Protocol | RMON 2, SNMP, HTTP |
| Features | Flow control, layer 2 switching, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), port mirroring, manageable, Spanning Tree Protocol (STP) support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS) |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.3z, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ac, IEEE 802.1s, IEEE 802.1ab (LLDP) |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 17.4 in x 9.4 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 6.4 lbs |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |