General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | J9800A |
| Manufacturer UPC # | 0887111274793 |
| Product Description | HP 1810-8 v2 - Switch - managed - 7 x 10/100 + 1 x 10/100/1000 - desktop, wall-mountable |
| Device Type | Switch - 8 ports - managed |
| Enclosure Type | Desktop, wall-mountable 1U |
| Interfaces | Gigabit Ethernet |
| Ports | 7 x 10/100 + 1 x 10/100/1000 |
| Performance | Throughput : up to 2.5 Mpps Switching capacity : $6 ($6 (3.4 Gbp))s |
| MAC Address Table Size | 8K entries |
| Jumbo Frame Support | 9220 |
| Remote Management Protocol | SNMP 1, SNMP 2c, HTTP, HTTPS |
| Features | Flow control, full duplex capability, layer 2 switching, DHCP support, BOOTP support, trunking, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), DoS attack prevention, port mirroring, SNTP support, Rapid Spanning Tree Protocol (RSTP) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, LLDP support, Energy Efficient Ethernet |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3az |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 7.9 in x 4.6 in x 1.7 in |
| Approximate Weight | 12.3 oz |
| Localization | English / United States |