General Specifications
| Manufacturer | HP |
| Manufacturer | JD858A |
| Manufacturer UPC # | 0885631196540 |
| Product Description | HP 1405-16 Desktop Switch - Switch - unmanaged - 16 x 10/100 - desktop |
| Device Type | Switch - 16 ports - unmanaged |
| Enclosure Type | Desktop |
| Interfaces | Fast Ethernet |
| Ports | 16 x 10/100 |
| MAC Address Table Size | 4K entries |
| Features | Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support |
| Compliant Standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3i, IEEE 802.1p |
| Power | AC 120/230 V ( 50/60 Hz ) |
| Approximate Dimensions (WxDxH) | 8.2 in x 6.3 in x 1.6 in |
| Approximate Weight | 22.6 oz |
| Localization | English / United States |
| Manufacturer Warranty | 3 years warranty |
Brief Overview
- Enclosure Type
- Device Type
- Desktop
- 4K entries
- Fast Ethernet
- Ports
HP 1405 Small Office Switch Series consists of plug-and-play unmanaged 5-, 8-, and 16-port Layer 2 switches designed for small offices, in both Gigabit and Fast Ethernet configurations. The switches are preconfigured for fast, easy installation, with connections using low-cost Ethernet copper cabling. They support administration-friendly features such as auto-negotiation and automatic cable type detection (MDI/MDIX). They are Class B certified and approved for both business and home office locations. Version 2 5- and 8-port models have energy-saving features such as Energy Efficient Ethernet (EEE) and idle-port powerdown. All models are fanless for quiet and "green" operation, and are designed for high reliability, long life, low power consumption, and low total cost of ownership.
snippet location product_description