| Processor |
|---|
| Processor cache type | L2 |
| Processor cache | 1 MB |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | X3216 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Processor family | AMD Opteron |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 2 DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Number of hard drives installed | 1 |
| Hard drive speed | 7200 RPM |
| Hard drive capacity | 1000 GB |
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 10 |
| Number of hard drives supported | 4 |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| Hot-Plug support | No |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| Networking |
|---|
| LAN controller | Broadcom BCM5720 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Ultra Micro Tower |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server 2012 R2 Microsoft Windows Server 2016 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7.4 ClearOS |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply | 200 W |
| Certificates |
|---|
| Energy Star certified | No |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server 2012 R2 Microsoft Windows Server 2016 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7.4 ClearOS |
| Operating system installed | No |
| Technical details |
|---|
| Hot-Plug support | No |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Ultra Micro Tower |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 9.25" (235 mm) |
| Height | 10" (254 mm) |
| Depth | 9.06" (230 mm) |
snippet location product_description