| Processor |
|---|
| Processor threads | 16 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | 7251 |
| Processor boost frequency | 2.9 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Epic |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 16 GB |
| Memory slots | 32 DIMM |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Maximum internal memory | 1024 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 10 |
| Number of hard drives supported | 8 |
| Maximum storage capacity | 235.68 TB |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| Networking |
|---|
| LAN controller | HP 331i |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 VMware ESXi 6.5 a& U1 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7.4 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP3 |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply | 500 W |
| Certificates |
|---|
| Energy Star certified | Yes |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Windows Server 2012 R2 Windows Server 2016 VMware ESXi 6.5 a& U1 Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 7.4 SUSE Linux Enterprise Server (SLES) 12 SP3 |
| Operating system installed | No |
| Technical details |
|---|
| Hot-Plug support | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.5" (445.5 mm) |
| Height | 3.44" (87.3 mm) |
| Depth | 28.7" (730.2 mm) |
snippet location product_description