| Processor |
|---|
| Processor threads | 4 |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor frequency | 3 GHz |
| Number of processors installed | 1 |
| Processor model | E3-1220V6 |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Motherboard chipset | Intel C232 |
| Processor family | Intel Xeon E3 v6 |
| Memory |
|---|
| Internal memory | 8 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 8 GB |
| Memory slots | 4 DIMM |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| ECC | Yes |
| Storage |
|---|
| RAID support | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5 |
| Number of hard drives supported | 2 |
| Maximum storage capacity | 16 TB |
| Hard drive size | 3.5" |
| Hard drive interface | Serial ATA |
| Networking |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Optical drive |
|---|
| Optical drive type | No |
| Design |
|---|
| Optical drive type | No |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Performance |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) VMware |
| Operating system installed | No |
| Power |
|---|
| Number of main power supplies | 1 |
| Redundant power supply (RPS) support | No |
| Power supply | 290 W |
| Certificates |
|---|
| Energy Star certified | Yes |
| Software |
|---|
| Compatible operating systems | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) VMware |
| Operating system installed | No |
| Technical details |
|---|
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Chassis type | Rack (1U) |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 17.1" (434.6 mm) |
| Weight | 17.4 lbs (7.88 kg) |
| Height | 1.7" (43.2 mm) |
| Depth | 15" (382.2 mm) |
snippet location product_description