| Technical details |
|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Scratch-resistant | Yes |
| Filter colour | Gold |
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size compatibility | 13.3" |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Suitable for | Notebook |
| Screen size HxW | 7.91 x 12.1" (20.1 x 30.7 cm) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Design |
|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Filter colour | Gold |
| Suitable for | Notebook |
| Features |
|---|
| Touchscreen compatible | No |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Easy to remove | Yes |
| Durable screen protection‎ | Yes |
| Easy to apply | Yes |
| Screen format | Widescreen |
| Scratch-resistant | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Ergonomics |
|---|
| Easy to clean | Yes |
| Maximum screen size compatibility | 13.3" |
| Compatibility | MacBook Pro 13" with Retina Display |
| Screen size HxW | 7.91 x 12.1" (20.1 x 30.7 cm) |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 12.6" (319 mm) |
| Display |
|---|
| Compatibility | MacBook Pro 13" with Retina Display |
snippet location product_description