Sale
| Design | |
|---|---|
| Product type | Chromebook |
| Form factor | Clamshell |
| Colour of product | Black |
| Display | |
| HD type | HD |
| Display surface | Matt |
| LED backlight | Yes |
| 3D | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 13.3" |
| Processor | |
| Stepping | D1 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor codename | Skylake |
| Bus type | OPI |
| Tjunction | 100 Ìâå¡C |
| Thermal Design Power (TDP) | 15 W |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| Maximum number of PCI Express lanes | 10 |
| ECC supported by processor | No |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Conflict Free processor | Yes |
| Processor cache | 2 MB |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor model | 3855U |
| Processor cores | 2 |
| Processor threads | 2 |
| Processor socket | BGA 1356 |
| Processor family | IntelÌâå¨ CeleronÌâå¨ |
| Memory | |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Card reader integrated | Yes |
| Flash memory | 16 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 16 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics adapter | No |
| On-board graphics adapter dynamic frequency (max) | 900 MHz |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 32 GB |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| Number of displays supported (on-board graphics) | 3 |
| On-board graphics adapter ID | 0x1906 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter model | IntelÌâå¨ HD Graphics 510 |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Audio | |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera signal format | 720p |
| Front camera | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Networking | |
| 4G | No |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11ac |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 LE |
| 3G | No |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4a |
| DVI port | No |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Docking connector | No |
| DC-in jack | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Software | |
| Drivers included | Yes |
| Operating system installed | Chrome OS |
| Technical details | |
| Power cord included | Yes |
| IntelÌâå¨ Small Business Advantage (IntelÌâå¨ SBA) | No |
| IntelÌâå¨ Wireless Display (IntelÌâå¨ WiDi) | Yes |
| IntelÌâå¨ Turbo Boost Technology | No |
| IntelÌâå¨ Smart Response Technology | Yes |
| IntelÌâå¨ My WiFi Technology (IntelÌâå¨ MWT) | Yes |
| IntelÌâå¨ Identity Protection Technology (IntelÌâå¨ IPT) | Yes |
| IntelÌâå¨ Hyper Threading Technology (IntelÌâå¨ HT Technology) | No |
| Form factor | Clamshell |
| Colour of product | Black |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| IntelÌâå¨ Quick Sync Video Technology | Yes |
| IntelÌâå¨ Clear Video HD Technology (IntelÌâå¨ CVT HD) | Yes |
| IntelÌâå¨ OS Guard | No |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Stable Image Platform Program (SIPP) | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | Yes |
| IntelÌâå¨ Secure Key | Yes |
| Intel Flex Memory Access | Yes |
| Intel Enhanced Halt State | Yes |
| IntelÌâå¨ AES New Instructions (IntelÌâå¨ AES-NI) | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Supported instruction sets | SSE4.1,SSE4.2 |
| Processor package size | 42 x 24 |
| Processor code | SR2EV |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Processor ARK ID | 92211 |
| IntelÌâå¨ Small Business Advantage (IntelÌâå¨ SBA) | No |
| IntelÌâå¨ Wireless Display (IntelÌâå¨ WiDi) | Yes |
| IntelÌâå¨ Turbo Boost Technology | No |
| IntelÌâå¨ Smart Response Technology | Yes |
| IntelÌâå¨ My WiFi Technology (IntelÌâå¨ MWT) | Yes |
| IntelÌâå¨ Identity Protection Technology (IntelÌâå¨ IPT) | Yes |
| IntelÌâå¨ Hyper Threading Technology (IntelÌâå¨ HT Technology) | No |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity (Watt hours) | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Noble |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Certificates | |
| Energy Star certified | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 13.1" (332.9 mm) |
| Depth | 9.13" (231.8 mm) |
| Height | 0.906" (23 mm) |
| Weight | 3.55 lbs (1.61 kg) |
| Packaging data | |
| Power cord included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| Power cord included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| On-board graphics adapter | Yes |