Sale
| Battery | |
|---|---|
| Purpose | Notebook/Tablet |
| Number of batteries included | 1 pcs |
| Battery capacity (Watt hours) | 45 Wh |
| Number of battery cells | 4 |
| Colour of product | Black |
| Compatible products | Dell Latitude E7240 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 11.1" (282 mm) |
| Depth | 3.18" (80.8 mm) |
| Height | 0.283" (7.2 mm) |
| Weight | 10.9 oz (308.5 g) |