Sale
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Number of microphone inputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Host interface | USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| USB connector type | USB Type-A |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| DC-in jack | Yes |
| Connectivity technology | Docking |
| Networking | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatibility | Latitude E5440 Latitude E5540 Latitude E6440 Latitude E6540 Latitude E7240 Latitude E7440 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Optical drive | |
| Optical drive included | No |
| Multimedia | |
| Optical drive included | No |
| Performance | |
| Brand compatibility | Dell |
| Compatibility | Latitude E5440 Latitude E5540 Latitude E6440 Latitude E6540 Latitude E7240 Latitude E7440 |
| Power | |
| Power consumption (typical) | 130 W |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 27.4 oz (778 g) |
| Width | 7.91" (201 mm) |
| Depth | 6.69" (170 mm) |
| Height | 2.1" (53.3 mm) |