Main Specifications:
| Manufacturer: | DELL |
| Part Number: | 09W085 |
| Product Name: | DELL 160/ 320GB SDLT-1 Tape |
| Product Type: | Storage media - SDLT-1 |
| Tape Technology: | SDLT-1 |
| Storage Capacity: | 160 GB (Native)/320 GB (Compressed) |
| Tape Record Formats: | SDLT-1 |
| Height: | 2.9" |
| Width: | 2.1" |
| Depth: | 0.4" |
Brief Overview
- Native: 160GB
- Compressed: 320GB
- Storage media
Super DLTtape I (SDLT1) is the next generation DLT tape platform. Built upon the proven success of the DLT tape system, the defacto industry standard for mid-range computing backup and archive applications. The Super DLTtape I cartridge has a native capacity of 110 GB on a SDLT 220 Drive, 160 GB on a SDLT 320 and a native transfer rate of greater than 10 MB/second. Ultra-high capacity, high transfer speeds.
snippet location product_description