Sale
| Performance | |
|---|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Print quality | |
| Scanning | Colour scanning |
| Faxing | No |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Copying | Colour copying |
| Print technology | Inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Printing | |
| Print speed (ISO/IEC 24734) mono | 7.7 ipm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 4 ipm |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Scanning | |
| Optical scanning resolution | 600 x 1200 DPI |
| Maximum scan area | A4 / Letter (216 x 297) |
| Scanner type | Flatbed |
| Input colour depth | 16 bit |
| Output colour depth | 8 bit |
| Scan technology | CIS |
| Output capacity | |
| Standard output capacity | 60 sheets |
| Paper handling | |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Standard tray media types | Glossy paper, High resolution paper, Photo paper, Plain paper |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4 |
| Non-ISO print media sizes | Legal |
| Envelopes sizes | 10 |
| Display | |
| Display diagonal | 1.5" |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
| Networking | |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint,Canon PRINT Business,Google Cloud Print,Mopria Print Service,PIXMA Cloud Link |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Wi-Fi | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB 2.0, Wireless LAN |
| PictBridge | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Colour of product | Black |
| Certificates | |
| Energy Star certified | Yes |
| Design | |
| Colour of product | Black |
| Weight & dimensions | |
| Width | 12.5" (317.5 mm) |
| Depth | 17.2" (437 mm) |
| Height | 5.79" (147 mm) |
| Weight | 8.49 lbs (3.85 kg) |