Sale
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Printing | |
| Print speed | 10 mm/sec |
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
| Print technology | Direct thermal |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB 2.0 |
| PC connected | Yes |
| Performance | |
| Tape type | TZ |
| Tape cutting | Manual |
| Design | |
| Colour of product | White |
| Power | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Technical details | |
| Colour of product | White |
| Tape type | TZ |
| Tape cutting | Manual |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 6 |
| Battery type | AA |
| Weight & dimensions | |
| Width | 2.09" (53 mm) |
| Depth | 6.22" (158 mm) |
| Height | 4.53" (115 mm) |
| Weight | 14.1 oz (400 g) |
| System requirements | |
| Mac compatibility | No |
| Compatible operating systems | Windows 2000 Professional/XP/Vista |