| Print technology |
|---|
| Print speed | 8 ppm |
| Type | Mobile printer |
| Print technology | Thermal |
| Character density | 15 cpi |
| Print quality |
|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Technical details |
|---|
| Maximum media length | 11" (27.9 cm) |
| Bluetooth profiles | BIP,HCRP,OPP,SPP |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Non-ISO print media sizes | Letter |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4,A5 |
| Maximum printing width | 7.99" (20.3 cm) |
| Colour of product | Black |
| Networking |
|---|
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Bluetooth version | 2.0+EDR |
| Bluetooth | Yes |
| Memory |
|---|
| Flash memory | 5.888 MB |
| Power |
|---|
| Battery life | 300 pages |
| Operational conditions |
|---|
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Certificates |
|---|
| Certification | Citrix ready |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 10" (255 mm) |
| Depth | 2.17" (55 mm) |
| Height | 1.18" (30 mm) |
| Weight | 16.9 oz (480 g) |
| Packaging content |
|---|
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB |
| Drivers included | Yes |
snippet location product_description