Sale
| WAN connection | |
|---|---|
| Ethernet WAN | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Top Wi-Fi standard | IEEE 802.11n |
| WLAN data transfer rate (max) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,6,9,11,12,18,24,36,48,54,300 Mbit/s |
| Wi-Fi band | No |
| Wi-Fi standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n |
| Ethernet LAN features | |
| Ethernet WAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100Base-T(X) |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 5 |
| Networking | |
| Networking standards | IEEE 802.11b,IEEE 802.11g,IEEE 802.11n,IEEE 802.3u |
| Management features | |
| Web-based management | Yes |
| Security | |
| VPN support | IPSec Pass-Throuth PPTP Pass-Through L2TP Pass-Through PPTP server |
| Security algorithms | 128-bit WEP,64-bit WEP,WPA-PSK,WPA2-PSK,WPS |
| Power | |
| AC input voltage | 110-240 |
| AC input frequency | 50/60 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 7.05" (179 mm) |
| Weight | 9.7 oz (275 g) |
| Height | 1.1" (28 mm) |
| Depth | 5.04" (128 mm) |
| Other features | |
| WLAN data transfer rates supported | 1,2,5.5,6,9,11,12,18,24,36,48,54,300 Mbit/s |
| Input current | 0.5 |